Biorezonans a neuralgia nerwu

Biorezonans a neuralgia nerwu

Nerw trójdzielny jest odpowiedzialny za przenoszenie odczuć z twarzy do mózgu. Jest piątym nerwem czaszkowym, który utrzymuje bezpośrednie połączenie między mózgiem a ciałem. W niektórych przypadkach w nerwie trójdzielnym może rozwinąć się zapalenie, które powoduje nagły, ostry i intensywny ból w okolicy twarzy – nerwoból.

Objawy nerwobólu nerwu trójdzielnego

Objawy nerwobólu nerwu trójdzielnego

Objawy związane z neuralgią nerwu trójdzielnego są zwykle dość oczywiste. Pacjenci dotknięci tym stanem mają tendencję do odczuwania bólu w twarzy. Jest on często opisywany jako ostry, intensywny, ciężki i kłujący. W większości przypadków objawy tego stanu wpływają tylko na jedną stronę twarzy pacjenta. Zdarza się jednak, że neuralgia nerwu trójdzielnego może powodować bolesne objawy po obu stronach twarzy.

Gdy wystąpi epizod nerwobólu nerwu trójdzielnego, pacjent zwykle doświadcza objawów w linii szczęki. Ból promieniuje następnie na inne obszary twarzy. Objawy mogą wystąpić również w innych częściach twarzy. Bez względu na miejsce wystąpienia, epizod nerwobólu trwa zazwyczaj do 2 minut, w większości przypadków ustępując w ciągu kilku sekund po pojawieniu się.

Przyczyny nerwobólu nerwu trójdzielnego

Przyczyny nerwobólu nerwu trójdzielnego

Główną przyczyną rozwoju nerwobólu jest ucisk nerwu trójdzielnego. W większości przypadków wynika to z nacisku naczynia krwionośnego na określoną część nerwu trójdzielnego. Kompresję tego nerwu mogą wywoływać też guzy. W rzadkich przypadkach przyczyną rozwoju objawów związanych z takim stanem może być również stwardnienie rozsiane.

Istnieje wiele czynności, które mogą powodować epizod intensywnego bólu twarzy, w tym: golenie, jedzenie, mycie zębów, uśmiechanie się, robienie makijażu i mówienie. U niektórych pacjentów nawet wiatr, który dociera do twarzy, może powodować silny ból nerwu trójdzielnego.

Konwencjonalne opcje leczenia

Konwencjonalne opcje leczenia

Przed dostarczeniem pacjentowi planu leczenia neuralgii nerwu trójdzielnego istotna jest diagnoza. Podobne objawy mogą powodować także inne problemy zdrowotne, takie jak choroby zębów, które warto wykluczyć. Następnie warto rozważyć opcje leczenia, które mogą zmniejszyć nasilenie doświadczanych przez pacjenta objawów. W tym celu stosuje się zwykle paracetamol, ibuprofen i podobne leki.

Alternatywą są środki na receptę, takie jak: lamotrygina, pregabalina, baklofen, okskarbazepina, gabapentyna lub leki przeciwdrgawkowe. Mogą one jednak powodować skutki uboczne, takie jak: senność, zawroty głowy, uczucie niepewności, podwójne widzenie oraz reakcje alergiczne. Problem z lekami przeciwdrgawkowymi polega również na tym, że ich skuteczność często z czasem maleje. Istotne jest również zidentyfikowanie przyczyn bólu i – o ile to możliwe – unikanie określonych wyzwalaczy.

Terapia biorezonansowa w nerwobólu nerwu trójdzielnego

Terapia biorezonansowa w nerwobólu nerwu trójdzielnego

Zmniejszenie intensywności bólu odczuwanego przez pacjenta służy wiele metod. Niestety z czasem mogą one stawać się mniej skuteczne. Przełomem w leczeniu neuralgii nerwu trójdzielnego jest terapia biorezonansowa. Nowych dowodów na jej skuteczność dostarczyło ostatnie badanie.

Jak wykazano, terapia biorezonansowa działa jako nieinwazyjna metoda leczenia objawów neuralgii nerwu trójdzielnego poprzez korygowanie nierównowagi fal elektromagnetycznych, które mogą występować w obszarze nerwu. Chociaż nie opublikowano jeszcze oficjalnych wyników potwierdzających, że terapia biorezonansem powinna być traktowana jako alternatywna opcja leczenia neuralgii nerwu trójdzielnego, badania otworzyły nowe możliwości dla przyszłych badań.

Terapia biorezonansowa oferuje również nowy sposób na zwalczanie nerwobólu nerwu trójdzielnego bez narażania pacjenta na skutki uboczne wynikające ze stosowania leków i angażowania inwazyjnych metod leczenia jakiegokolwiek rodzaju.

Zamknij menu